Všechno o ozónu a jeho účincích

Generator ozonu obrazokOzón O3 je nestabilní plyn obsahující tři atomy kyslíku. Ozón svévolně degraduje zpět do svého stabilního stavu (diatomický kyslík O2) s tvorbou volných atomů kyslíku, které se také nazývají volné radikály. Volné atomy neboli radikály kyslíku jsou vysoce reaktivní a při kontaktu oxidují téměř vše (včetně virů, bakterií, organických a anorganických sloučenin), díky čemuž se ozón stává mimořádně silným dezinfekčním a oxidačním činidlem.

 

Ozón je mnohem silnější okysličovadlo než jiné běžné dezinfekční prostředky jako například chlór a chlornan. Používání chlóru nebo chlornanu se v současnosti významně utlumuje z důvodu možné tvorby karcinogenních vedlejších produktů jako jsou trihalometany (THM) během dezinfekčního procesu. Naproti tomu dezinfekce ozónem nevytváří žádné škodlivé zbytky a veškerý zbytkový ozón se v krátkém čase změní na kyslík. Ozón se proto považuje za dezinfekční prostředek šetrný k životnímu prostředí.

 

Vzhledem k silnému dezinfekčnímu a oxidačnímu potenciálu má ozón s koncentrací vyšší než 1 ppm nepříznivé účinky na lidské zdraví, a proto se použití ozónu na dezinfekci uzavřených prostor nedoporučuje, pokud jsou v takovém prostoru přítomni lidé.

 

Ozón je velmi dobře rozpustný ve vodě (13x více než O2).

 

Ozón v přírodě běžně vzniká při blescích (elektrický výboj) a působením slunečního záření (jeho UV složka s vlnovou délkou 185 nm). Obdobné procesy se využívají i v generátorech ozónu pro domácí či průmyslové využití. 

 

Negativa ozónu:

  • Je silné oxidační činidlo, čímž způsobuje degradaci širokého okruhu organických látek a materiálů
  • Ve vyšší koncentraci je škodlivý pro lidi, zvířata a rostliny
  • Je nestabilní s poločasem rozpadu cca 20 minut při teplotě 20 °C (poločas rozpadu je čas, za který se polovina objemu látky rozpadne). Vyšší teplota zkracuje poločas rozpadu.
  • Nelze skladovat, vždy se musí vyrobit na místě spotřeby.
  • Silně koroduje/rozkládá například měkkou ocel, hořčík, zinek, přírodní gumu, nylon

 

Bezpečnost při práci s ozónem:

Ozón není nebezpečný pro lidi a zvířata v nízké koncentraci, ale i v nízké koncentraci zabíjí mikroorganismy jako jsou bakterie, viry a podobně.

Zatím není známa bakterie ani virus, které by odolaly účinkům ozónu. I krátká expozice ozónu (v řádu sekund) spolehlivě zabíjí tyto patogeny. 

 

Kritické koncentrace ozónu (ppm):

0.005-0.02      většina lidí zaregistruje "vůni" ozónu

0.1                   maximálně 8 hodin pobytu

> 0.1                lehké podráždění očí, sliznic úst a nosu, bolesti hlavy, rychlé dýchání

0.5-1.0            poruchy dýchání, podráždění plic, suchý kašel, snížený příjem kyslíku

1-10                bolesti hlavy, ztížené dýchání, možné upadnutí do kómatu, těžký zápal plic

10                    okamžité ohrožení životních funkcí a zdraví

15-20              smrt malých zvířat během 2 hodin

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení